Разлика помеѓу преработките на „Таксономија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 5 месеци
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
[[Податотека:Taxonomic hierarchy mk.svg|мини|десно|250п|Таксономска хиерархија]]
 
'''Таксономија''' (од [[грч.]] τάξις = „редослед“ и νομία = „начин“)<ref>{{цмс|url=http://www.etymonline.com/index.php?term=taxonomy |title=Taxonomy |work=Online Etymology Dictionary |last=Harper |first=Douglas |accessdate=18 април 2011}}</ref> — [[наука]] која се занимава со распознавање на [[вид (биологија)|видовите]] и нивно распоредување во систем на [[биолошка класификација|класификација]].<ref name=Judd>Judd, W.S., Campbell, C.S., Kellog, E.A., Stevens, P.F., Donoghue, M.J. (2007) Taxonomy. In ''Plant Systematics - A Phylogenetic Approach, Third Edition''. Sinauer Associates, Sunderland.</ref><ref name=Simpson>{{цитирананаведена книга|last=Simpson|first=Michael G.|title=Plant Systematics|year=2010|publisher=Academic Press|isbn=9780123743800|edition=II|chapter=Chapter 1 Plant Systematics: an Overview}}</ref> Ова го прави со помош на таксономски единици наречени „[[таксон]]и“, кои ги доведува во извесен [[хиерархија|хиерархиски]] распоред. Пример за современа класификација е онаа на [[Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија|Групата за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија]] изработена во 2009 која се однесува на сите постоечки фамилии на [[скриеносеменици|цветни растенија]] (наречена „систем [[APG III]]“).<ref name="apgiii">{{цитирање|last=Angiosperm Phylogeny Group |year=2009 |title=An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III |journal=Botanical Journal of the Linnean Society |volume=161 |issue=2 |pages=105–121 |url=http://www3.interscience.wiley.com/journal/122630309/abstract |accessdate=10 декември 2010 |doi=10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x }}</ref>
 
== Историја ==
Описот на групите и единките во таксономијата зависи од утврдување на таксонот и негово дефинирање во согласност со низа строги правила. Во [[зоологија]]та, номенклатурата на најзастапените [[таксономски ранг|рангови]] (од [[фамилија (биологија)|натфамилија]] до [[подвид]]) е пропишана во [[Меѓународен кодекс на зоолошка номенклатура|Меѓународниот кодекс на зоолошка номенклатура]] (ICZN). Во [[ботаника]]та, [[фикологија]]та и [[микологија]]та, таксоните се именуваат согласно прописите во [[Меѓународен кодекс за алги, габи и растенија|Меѓународниот кодекс за алги, габи и растенија]] (ICN).
 
Првичниот опис на еден таксон мора да задоволи пет главни услови:<ref>[http://iczn.org/content/how-can-i-describe-new-species International Code of Zoological Nomenclature. ''How can I describe new species?'']</ref>
 
#Таксонот мора да добие име од репертоарот на 26-те букви на [[латиница]]та ([[биномна номенклатура|биномно]] за нови видови, униномно за други рангови).

Прегледник