Глам-метал: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 13 години
asd
(асдсад)
(asd)
== Потекло - доцните 70-ти ==
 
Жанрот има големо влијание од глам рокот од 70-тите и од многуте [[хеви метал]] бендови.Според некои тврдења првиот глам метал бенд од 80-тите бил финскиот бенд [[Hanoi Rocks]].Но во [[САД]] многу фанови тврдат дека движењето на [[Sunset stripStrip]] започнало од страна на [[Motley crue]] и претходниот бенд на Nikki Sixx - London. Други тврдат дека глам металот бил започнат со ''[[Metal Health]]'' - албумот на [[Quiet Riot]] кој стигнал дури и на првото место на ранг листите во раните 80-ти.
 
== Види исто така ==
114

уредувања

Прегледник