Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB)
'''Очилната мечка''' ({{науч|Tremarctos ornatus}}) позната и како '''андска мечка''', е најблиската роднина на изумрените [[мечка|мечки]] од видот [[Arctodus]], кои исчезнале за време на средниот и доцен [[плеистоцен]]<ref>[http://www.grizzlybear.org/bearbook/spectacled_bear.htm Grizzly Bear.org: Spectacled Bear]</ref><ref>[http://www.bearplanet.org/spectacledbear.shtml Bear Planet]</ref>.
Очилната мечка е мал вид на мечки со потекло од [[Јужна Америка]]. Има црно [[крзно]] со белези со беж боја по лицето и градите. Мажјаците се 33% поголеми од женките<ref name="Bearalmanac">{{цитирананаведена книга | author = Brown, Gary | title = Great Bear Almanac | year = 1996 | pages = pp.340 | id = ISBN 1-55821-474-7}}</ref>. Мажјаците тежат од 130 до 200 кг, а женките 35-82 кг<ref>[http://nationalzoo.si.edu/Publications/ZooGoer/1999/2/fact-spectacled.cfm Spectacled, or Andean, Bear - National Zoo| FONZ<!-- Bot generated title -->]</ref>. Ги среќаваме во повеќе региони во северниот и западниот дел на Јужна Америка, вклучувајќи ги источна [[Панама]]<ref name=EoM>{{цитирананаведена книга |editor=Macdonald, D.|author= Bunnell, Fred|year=1984 |title= The Encyclopedia of Mammals|publisher= Facts on File|location=New York|pages= 96|isbn= 0-87196-871-1}}</ref>, западна [[Венецуела]], [[Бразил]]<ref>{{Наведена мрежна страница | last = | first = | authorlink = | coauthors = | title = Spectacled bear, Andean bear, ucumari| work = BBC - Science & Nature - Wildfacts| publisher = BBC| date = | url = http://www.bbc.co.uk/nature/wildfacts/factfiles/11.shtml| format = | doi = | accessdate = }}</ref>, [[Колумбија]], [[Еквадор]], [[Перу]], западна [[Боливија]] и северозападна [[Аргентина]]. Очилните мечки се единствениот преживеан вид на мечки на овој континент, и единствениот преживеан вид од родот [[Tremarctinae]]. Нивното преживување веројатно се должи на способноста да се искачуваат дури и на највисоките дрвја на [[Анди]]те.
 
== Етимологија ==

Прегледник