Разлика помеѓу преработките на „’Рбетници“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Цитирана книга → Наведена книга using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Цитирана книга → Наведена книга using AWB)
=== Конвенционална систематика ===
 
Во најголем број учебници, прирачници и сл., денешните ‘рбетници се поделени на осум [[Класа (биологија)|класи]]. Поделбата е направена врз основа на традиционалните [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] особини:
 
* [[Круглоусти]]
=== Филогенетска систематика ===
 
Додека конвенционалната систематика погоре е добро подредена, сепак, често се смета дека е неточна во [[Филогенија|филогенетски]] поглед, бидејќи повеќето групи се [[Парафилија|парафилетски]], односно не ги содржат сите наследници од даден заеднички предок. Малку се научниците кои работат со систематика на ‘рбетниците основана на филогенија и организирана според нивната еволутивна историја. Како пример за ваква систематика на ‘рбетниците тука е дадена онаа од Janvier (1981, 1997), Shu et al.. (2003) и Benton (2004)<ref name="Benton2004">{{ЦитиранаНаведена книга | last =Benton | first =Michael J. | authorlink =Michael Benton | title =Vertebrate Palaeontology | publisher =[[Blackwell Publishing]] | date= 2004-11-01 |edition=Third | location = | pages =455 pp. | url =http://palaeo.gly.bris.ac.uk/benton/vertclass.html | doi = | id = | isbn =0632056371/978-0632056378}}</ref>:
 
* '''Поттип Vertebrata'''
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:‘Рбетници|*]]

Прегледник