Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB)
Ваиаку, главното село, на атолот [[Фунафути]], се наоѓа на островот Фонгафале кој е долг 12 километри. Тувалу е член на [[комонвелт]]от. Голем дел од државниот буџет доаѓа од приходите од продажба на [[.tv]] интернет домени.
 
На 29 јуни 2011 г. Тувалу воспоставил дипломатски односи со [[Република Македонија]], признавајќи ја под уставното име<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://www.mfa.gov.mk/default1.aspx?ItemID=324&id=1266|title=Државата Тувалу ја призна Република Македонија под уставното име|date=30 јуни 2011|publisher=[[Министерство за надворешни работи на Македонија|Министерство за надворешни работи на РМ]]|accessdate=30 јуни 2011}}</ref>.
 
== Етимологија ==

Прегледник