Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 13 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB
(authority control moved to wikidata)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
Сезоната 2003 му донела некои победи, освојувајќи етапата 4 на [[Вуелта ал Паис Васко]] и планинскиот пласман. На Биси Васка доживеал несреќа и ја скршил неговата карлица, принудувајќи го на одмор. Негова специјалност се индивидуалните хронометри.
 
Пиноти ѝ се придружил на новосоздадената шпанска екипа {{ct|FUJ|2005}} во 2005. Станал италијански индивидуален хронометарски првак во 2005. Пиноти бил втор зад Лука Аскани на италијанското хронометарски првенство во 2007,<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2007/jun07/italy07/italy071 |title= Аскани земал триколор |publisher=Cyclingnews.com|accessdate=2008-05-21}}</ref> но Аскани бил позитивен на тестирањето за ЕПО и Пиноти ја добил маичката.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2007/oct07/oct06news |title= Аскани се соочува со суспензија за ЕПО |publisher= Cyclingnews.com |accessdate= 2008-05-21}}</ref> Пиноти ја задржал титулата во 2008.
 
На Џиро д’Италија 2007, Пиноти завршил втор на шестата етапа и ја преземал водечката розева маичка. Ја задржал четири етапи. Во 2008 ја освоил последната етапа, индивидуален хронометар. Повторно успеал во 2012. Во 2009 и 2011 им помогнал на своите екипи да дојдат до победа на екипниот хронометар. Резултатот во 2011 му ја донело розевата маичка на еден ден.
| PLACE OF DEATH =
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Пиноти, Марко}}
[[Категорија:Италијански велосипедисти]]

Прегледник