Вацлав Хавел: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 12 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
[[File: Václav Havel (2008).jpg|thumb|right|Вацлав Хавел (2008)]]
'''Вацлав Хавел''' (роден на {{роден на|5|октомври|1936}} во {{роден во|Прага|}} - {{починал на|18|декември|2011}}<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=89621062&lId=1 Почина поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел], ''МИА'', 18 декември 2011</ref>) — чешки [[драматург]], [[есеист]], [[дисидент]] и [[политичар]]. Тој служел како десетти и последен претседател на [[Чехословачка]] (1989-92) и прв претседател на [[Чешка Република|Чешката Република]] (1993-2003). Има напишано над дваесет претстави и бројни документарни дела, преведувани низ целиот свет. Има добиено бројни награди и признанија и е изгласан за еден од стоте врвни светски интелектуалци во глобалната анкета на магазинот Проспект во 2005 г.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url= http://www.prospectmagazine.co.uk/prospect-100-intellectuals/ |title= Prospect Intellectuals: The 2005 List |author= |date= |work= |publisher= |accessdate=6 април 2010}}</ref> Тој бил еден од основачките потписници на Прашката декларација за европската совест и комунизмот<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url= http://www.praguedeclaration.org/ |title= Prague Declaration - Declaration Text |author= |date= 3 June 2008 |work= |publisher= |accessdate=28 јануари 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==

Прегледник