Лагуна Брава: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3400345 (translate me))
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
| cities =
}}
'''Лагуна Брава''' ''([[шпански]]: Laguna Brava или Yolnabaj)'' е [[карстно езеро]] во [[Гватемала]]. Се наоѓа во општината [[Нентон]], во близина на границата со [[Мексико]]. Езерото се напојаву со неколки потоци кои се влеваат исклучиво преку пад, односно како [[водопад]]и.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://lagunabrava.org/ |title=Laguna Brava - A jewel of a lake in Guatemala |accessmonthday= |accessyear=2008 |author= |date= |work= |publisher=Friends of Laguna Brava }}</ref>
 
Околината околу езерото во почетокот на [[19 век]] била населена со [[маи|мајански заедници]] од народот [[Чух]].<ref name="OHCHR">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница
|url=http://www.oacnudh.org.gt/documentos/publicaciones/guia%20convenio%20169.pdf
|title=Guía para la aplicación Judicial: Los derechos de los Pueblos Indígenas en el Convenio 169 de la OIT
}}</ref> Во [[2000]] имало конфликт за сопственот на езерото помеѓу домородното население и американските сопственици кои сакале езерото да го направат природен резерват.<ref name="OHCHR"/>
 
[[Податотека:Yolnabaj.jpg|десно|250п|]]
 
== Наводи ==

Прегледник