Томск: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Градови во Русија користејќи го HotCat)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
[[Податотека:Томск (коллаж).png|мини|Градот Томск]]
'''Томск''' е град и админастривен центар во областа Томск во [[Русија]], лоцирансместен на реката Том. Населеноста изнесувала 524,669 (во 2010); 501,963 (во 2002); 501,963(во 1989). Томск се смета за еден од најстарите градовивп Сибирија. Ја прослави својата 410-та годишнина во 2014. Градот е познат едукаивен и научен центар со 6 државни универзитети, повеќе од 100,000 студенти,и најстар универзитет во Сибирија.
 
==Историја==

Прегледник