Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен (2) using AWB
с (→‎Англија: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен (2) using AWB)
 
=== Англија ===
Часовниците го одбележуваат преминот кој се случува на полноќ на Новогодишната вечер, со тоа што прославата во [[Лондон]] се фокусира на часовникот лоцирансместен во кулата во палатата на Вестминстер или општо позната како Биг Бен. Прославувањето е емитирано од страна на ББЦ во [[Англија]] и [[Велс]]. За време на Новогодишната вечер во 2010 година се проценува дека 250.000 луѓе се собрале да проследат огномет околу Лодонското Око кое за таа прилика за првпат било наместено да работи на музички траки од најголемите Англиски бендови како Блур, Битлси, Квин и слично.
 
Прославувањето во [[Лондон]] продолжува на 1 Јануари со Новогодишната парада која се одржува годишно сè од 1987, а во 2011 се одбележи 25 години од своето одржување, вклучувајќи повеќе од 10,000 музичари, навивачки и други изведувачи. Други поголеми прославувања се одржуваат во градовите [[Манчестер]], [[Бирмингем]], [[Ливерпул]], [[Лидс]] и [[Нјукасл]]. Бидерфорд кој се наоѓа во северен Девон е исто така познат по своето прославување на Новата година со одржување на карневал со свечени фустани сместен на и околу Стариот мост со тоа што само еден свирач свири проследено со огномет на полноќ.
Од 1981 па се до 1988 градот спуштал големо јаболко во знак на неговиот прекар „Големото јаболко“. Слични спуштања на топки има и во другите американски градови. Овој обичај е инспириран од временскиот сигнал кој бил даван точно на пладне на пристаништата. Од 1972 па до сега (со исклучок во 2005) Дик Кларк е домаќин на телевизиското емитување на настанот наречен „Новогодишната вечер на Дик Кларк“ прикажано на телевизиската мрежа АБЦ, а сега е преименувано во „Новогодишната вечер на Дик Кларк со Рајан Сикрест“ за дочекот на 2009 со тоа што Рајан Сикрест ги презема водителските должности. На 31 Декември 1999 шоуто било интегрирано во „АБЦ 2000 Денес“ со Дик Кларк вршејќи репортажа за време на емитувањето на „АБЦ 2000“ со претставување од страна на Питер Џеннигс кој кажал дека многумина нема да сметаат дека ова е Нова година доколку Дик Кларк не го врши одбројувањето.
 
Помеѓу 1951 и 1976 Бен Гауер бил познат по својот пренос на Новата година во живо од Тајмс Сквер во [[Њујорк]]. Од 1956 до 1976 на телевизиската мрежа ЦБС, Гај Ломбардо и неговите Кралски Канаѓани ги забавуваа САД од собата за бал на хотелот Волдорф - Асторија лоцирансместен на авенијата Парк. По смртта на Ломбардо во 1977, Кралските Канаѓани продолжиле на ЦБС се до 1978 година и шоуто „Среќна Нова година“ ги смени во 1979 продолжувајќи се до 1995.
 
Песната ''Auld Lang Syne'' станала популарна песна која се пее на полноќ на Новогодишната вечер, со тоа што верзијата на Ломбардо е стандардна. НБЦ исто така е домаќин на емитувањето на прославувањето на Нова година, традиционално, водителите на доцните шоуа на таа мрежа вршат пренос на специјални изданија на нивните регуларни шоуа (вклучувајќи и специјално одбројување специфично за централната часовен појас на шоуто на Конан О’Брајан), но од 2005 мрежата се одлучила за специјално издание наречено „Новогодишната вечер со Карсон Дејли“. Фокс, ''CNN'' и Фокс Каналот за Вести исто така имаат свои специјални емисии за Нова година.

Прегледник