Разлика помеѓу преработките на „Спиковски Водопади“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB
с (Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB)
Густата [[бор (дрво)|бор]]ова и [[бука|букова]] [[шума]] во пехчевскиот дел на [[Малешевските Планини]] со векови ги криела седумте водопади кај изворите на [[Брегалница]], најголемата [[река]] во [[Источна Македонија]]. Само два од овие водопади всушност ѝ припаѓаат на Брегалница, а преостанатите се наоѓаат на нејзините притоки [[Црн Дол]], [[Жолтачка Река]] и [[Сипковски Андак]].
 
Сите водопади изобилуваат со „швајцарска“ планинска убавина. Најбогат со вода и најголем е еден од двата водопади на Брегалница, а со височина од 14 метри, највисок е водопадот на брегалничката притока Жолтачка Pека.
 
==Локација==
Водопадите се лоциранисместени во месноста ''Валевичка Река'', како што пехчевци ја викаат Брегалница во тој дел, и се оддалечени од Пехчево од шест до десет километри. Иако долго време не била пропагирана нивната атрактивност, тие денес се достапни за вљубениците во природата и за туристите. До водопадите се изградени пешачки патеки кои ги сечат рекичките со малечки мовчиња, патокази, дрвени колиби и клупи за посетителите.
 
==Види уште==
*[[Хидрографија на Македонија]]
 
 
{{Македонија-никулец}}
 
 
[[Категорија:Водопади во Македонија]]

Прегледник