Разлика помеѓу преработките на „Раи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB)
}}
 
'''Раи'''. [[еднина|едн.]] '''раја''' ({{науч|Batoidea}}) — надред [[‘рскавични риби]] со многу зарамнето тело. Таа е роднина на [[ајкула]]та. Пекторалните перки на повеќето раи се развиени во широки, рамни и криловидни додатоци, прикачени од двете страни на главата. Животното плива со брановидно поместување на овие крила. Повеќето раи имаат тенки и камшичести опашки. [[Око|Очите]] и [[Спиракулум (риба)|спиракулумите]] се лоциранисместени на врвот на главата, а устата и [[Жабри|жабрените цепнатинки]] се на долната страна. Многу раи живеат на дното на океанот, лежејќи како килими на него; други го населуваат пелагијалот (погорните водни слоеви). Оние раи кои живеат на дното дишат така што земаат вода низ спиракулумите (а не низ устата како повеќето риби), и ја пропуштаат низ жабрите. Раите се хранат со најразлични помали животни; цврстите, заоблени [[заб]]и на многу видови се адаптирани за кршење на черупките на [[полжав]]ите и [[школки]]те.
 
== Видови на раи и таксономија ==

Прегледник