Разлика помеѓу преработките на „Нефериркарева пирамида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
'''Неферикарева пирамида''' (во  Стар [[Египетски јазик|Египет]] '''[[Египетскиот концепт за душата|Ба]] на Неферикаре'''{{Sfn|Arnold|2003}}) била изградена за фараонот Неферикаре Какаи – наречена Neferirkare – во 25-от век пред нашата ера.{{Sfn|Verner|2001c}}{{efn|Proposed dates for Neferirkare Kakai's reign: c. 2492{{endash}}2482 BC,{{sfn|Altenmüller|2001|p=598}}{{sfn|Verner|2001c|p=589}} c. 2475{{endash}}2455 BC,{{sfn|Shaw|2003|p=482}} c. 2446{{endash}}2438 BC,{{sfn|Allen et al.|1999|p=xx}} c. 2446{{endash}}2426 BC,{{sfn|Lehner|2008|p=8}} c. 2373{{endash}}2363 BC.{{sfn|Dodson|Hilton|2004|p=288}}|name=fn1}} Тоа била највисока структура лоциранасместена на највисоката страна на некрополата Abusir – се наоѓа помеѓу Giza и Saqqara – и уште кули на некрополата денес. Пирамидата е исто така значајна бидејќи нејзината евакуација доведе до откривање на Abusir papyri.
 
== Белешки ==

Прегледник