Разлика помеѓу преработките на „Ненад Милосављевиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
 
| починал-причина =
| националност = [[Македонец]]
| познат = по улогата во: <br>[[Време, води (филм)|Време, води ]]<br> [[Колнати сме, Ирина]]<br>[[Златна петорка (филм)|Златна петорка ]]
| занимање = глумец
| сопружник =
| деца =
}}
'''Ненад Милосављевиќ ''' (роден во {{роден на|||1941}} во {{роден во|Прилеп}}) — македонски театарски, филмски и телевизиски актерглумец. Димпломирал на Театарска академија во [[Белград]] во [[1967]] година. Член на [[Драмски театар - Скопје]] од [[1968]] година. Добитник е на наградата за епизодна улога на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во [[Прилеп]]. ауреат е на исто така,на Награда за најдобра епизодна улога на Стерииното позорје.
 
==Филмски улоги==
| 1975. || [[Парадоксот на Диоген (телевизиска серија)|Парадоксот на Диоген]] ТВ филм || Бранителот
|-
| 1976. || [[Најдолгиот пат (филм)|Најдолгиот пат ]] || Крсте
|-
| 1977. || [[Најдолгиот пат (телевизиска серија)|Најдолгиот пат]] ТВ серија || Крсте
|-
| 1977. || [[Исправи се, Делфина (филм)|Исправи се, Делфина ]] || /
|-
| 1977. || [[Итар Пејо (телевизиска серија)|Итар Пејо]] ТВ серија || /
| 1977. || [[Големата соба (филм)|Големата соба]] ТВ филм || /
|-
| 1977. || [[Пресуда (филм)|Пресуда ]] || /
|-
| 1977. || [[Дождовито сонце (филм)|Дождовито сонце]] ТВ филм || /
| colspan="4" |1980.-те
|-
| 1980. || [[Време, води (филм)|Време, води ]] || Поп Трифиле
|-
| 1980. || [[Двојка (филм)|Двојка]] ТВ филм || Симон
| 1983. || [[Караѓорѓева смрт (филм)|Караѓорѓева смрт]] ТВ филм || /
|-
| 1985. || [[На наш начин (телевизиска серија)|На наш начин ]] ТВ серија || /
|-
| 1985. || [[Грб позади (филм)|Грб позади]] ТВ филм || /

Прегледник