Мите Грозданов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB
(ситна поправка)
с (Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
| починал-причина =
| националност = [[Македонец]]
| познат = по улогата во: <br>[[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни ]]<br> [[Смилевскиот конгрес (филм)|Смилевскиот конгрес ]]<br>[[Солунски патрдии (ТВ серија)|Солунски патрдии ]]
| занимање = глумец
| сопружник =
Во својата театарска дејност се истакнал со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
 
Од декември 2008 е пензионер, после деценискиот работен век во Драмскиот театар во Скопје. Еден од неговите најзначајни проекти е режирањето на претставата "Стрниште затвор за жени", во која што главната улога ја игра актеркатаглумицата Николина Василевска а во неа се појавува и доајенот на македонското глумиште Соња Каранџуловска.
 
==Филмографија==
| 1969. || [[Време без војна (филм)|Време без војна]] || Страјкац (како М. Гроздев)
|-
| 1969. || [[Книга за Јов (филм)|Книга за Јов ]] ТВ филм || /
|- style="background: Lavender; text-align:center; "
| colspan="4" |1970.-те[[#1|&#9650;]]<div id="1970"/>
| 1971. || [[Црно семе (филм)|Црно семе]]|| Марко
|-
| 1972. || [[Истрел (филм)|Истрел ]] || /
|-
| 1973. || [[Залез зад езерската земја (телевизиска серија)|Залез зад езерската земја]] ТВ серија || Несторица

Прегледник