Разлика помеѓу преработките на „Новалис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 91 бајт ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
с (Додадена категорија using AWB)
| signature =
}}
'''Новалис''' ([[германски јазик|германски]]: ''Novalis'') е псевдоним на '''Георг Филип Фридрих Фрајхер фон Харденберг''' (''Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg'', [[1772]] - [[1801]]), еден од најважните [[Германска книжевност|германски]] писатели и филозофи на раниот романтизам . Припаѓал на кругот на „романтичарите од Јена“.
 
Тој ги засновал своите филозофски концепти на „религијата на љубовта“ и „магичниот идеализам“ врз мислата на [[Јохан Готлиб Фихте|Јохан Фихте]] . Тој ги поврзувал уметноста и религијата и тврдел дека целта е да се направи видлива апсолутна интуиција. Новалис велел дека задачата на човештвото е „да ја едуцира Земјата“. Ова ќе донесе човештвото да влезе во новото златно доба на хармонијата помеѓу човекот и природата.
 
== Работи ==
„Хајнрих од Офтединген“ останал нецелосен и бил објавен по неговата смрт, но станала [[Парадигма|парадигма на]] романтичното движење. Синиот цвет спомнат во него, исто така, станал симбол. Овој роман припаѓа на жанрот на ''„билдунгс романи“''.
 
Поетските дела на Новалис се: „Химните на ноќта“, „Фрагменти“ и „Духовни песн“. Шесте хинали на Новалис (објавени во 1800) содржат автобиографски елементи. Нивната тема е нивното романтично толкување на единството на животот и смртта, каде што ноќта ја претставува границата меѓу нив. „Фрагменти“ е напишан помеѓу 1795 и 1800 година. Тоа е колекција на мисли, афоризми и кратки коментари за филозофијата, естетиката и литературата. „Духовни песни“ се интимна и ритмичка поезија наменета за пеење. Во нив, Христос се појавува како симбол на единството на поезијата и религијата.
 
Во есејот „Христијанство или Европа“ Новалис изразува романтична носталгија за времињата кога средновековната Европа била обединета во христијанството. Тој е противник на просветителството и Француската револуција, за која тврди дека ја уништила европската духовност.
 
== Литература ==
* [http://www.novalis-gesellschaft.de/ Меѓународно здружение Новалис]
* [http://novalis.autorenverzeichnis.de/index.html Информации за Новалис на интернет]
* [http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/the_tls/article3757477.ece Член на книжевниот додаток на Лондон тајмс за важноста на Новалис за германската култура и филозофија]
 
{{Биог-никулец}}
[[Категорија:Починати во 1801 година]]
[[Категорија:Родени во 1772 година]]
[[Категорија:Апсолвенти на Лајпцишкиот универзитет]]

Прегледник