Кирил Дрангов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 91 бајт ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
(rv)
с (Додадена категорија using AWB)
}}
 
'''Кирил Дрангов''' бил член на [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]].
 
Син на [[Борис Дрангов]]. Завршил гимназија во [[Софија]], а како студент на Правниот факултет при Универзитетот во [[Софија]] бил еден од основачите на [[Македонско студентско друштво „Вардар“|Македонското студентско друштво „Вардар“]], еден од најблиските соработници на [[Иван Михајлов]], пунктовен началник на ВМРО за [[Софија]] и резервен член на Централниот комитет на ВМРО во 1932 година. Учествувал во [[Горноџумајски случувања|убиствата]] извршени во [[Горна Џумаја]] во 1924 година, кога го убил [[Алеко Василев]].
== Извори ==
<references/>
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Дрангов}}
[[Категорија:Македонски револуционери]]
[[Категорија:Бугарски правници од Македонија]]
[[Категорија:Апсолвенти на Софискиот универзитет]]

Прегледник