Бакминстерфулерен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1075376 (translate me))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
}}
 
'''Бакминстерфулерен''' е сферна молекула со формула C<sub>60</sub>. Претставува алотропска модификација на [[јаглерод]]от. За прв патпрвпат е добиена во 1985 год.
 
{{хемија-никулец}}

Прегледник