Разлика помеѓу преработките на „Денариј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
[[Податотека:8denarii.jpg|thumb|400px|]]
 
'''Денариј''' ([[латински јазик|латински]] збор за „[[денар]]“) е сребрена монета која прв патпрвпат влегла во оптек околу 211 год. пр.н.е. Името потекнува од лат. deni (‘по десет’) што ја означувала неговата првобитна вредност од 10 асови (на монетата означено со X). Фракција на денарот бил сребрениот [[квинар]] со вредност од половина денар. Во почетокот на I век пр.н.е. просечната тежина на денарот изнесувала 3,99 гр, а на крајот од I век таа била намалена на 3,41 гр. Покрај падот на тежината, денарите почнале да губат и во чистота на металот, па од 98% чисто сребро колку што содржеле во моментот на нивното воведување, во III век н.е. таа била намалена на околу 50%. Во републиканскиот период, монетите биле ковани во името на монетните магистрати. На аверсот најчесто е претставена божицата [[Рома (божица)|Рома]], а на реверсот претстави од [[римска митологија|римската митологија]], легендарна историја и претстави кои се однесуваат на политички и воени настани.
 
[[Категорија:Зборови и изрази од Новиот завет]]

Прегледник