Виборг: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
== Историја ==
Подрачјето Виборг било населено уште во ремето на праисторијата. Се претпоставува дека населбата ја основале [[Викинзите]], а прв патпрвпат населбата се споменува во [[961]] година. Од [[1100]] година се градски и градскиот соборен храм.
 
И поред И покрај пет годишната окупација над [[Данска]] ([[1940]]-[[1945]]) од страна на [[Третиот Рајх]], градот и неговото население не претрпеле големи страдања.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Данска]]

Прегледник