Разлика помеѓу преработките на „Хелсингланд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Bot: Migrating 34 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q206564 (translate me))
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
== Историја ==
Жителите на Хелсингланд за прв патпрвпат сте споменуваат во [[староанглиски јазик|староанглиската]] поема „Видсвит“ (IX-X век), каде се нарекуваат „Хелсинзи“. Ова подоцна го потврдува и [[Адам Бременски]], околу 1070 г., кој го споменува нивното учество во трговската морнарица.
 
Во XII век се случила голема преселба на населението од Хелсингланд во јужното крајбрежје Финска, тогашен Естерланд. Местото што го населиле го добило името на нивната татковина. Во 1550, кралот [[Густав Васа]] основал нов град во близината. Во 1812, градот [[Хелсинки]] станал главен град на Финска.
 
Најстар град во Хелсингланд е Худиксвал, кој го добил статусот во 1582. По него следи [[Седерхамн]], кој станал град во 1620. Третиот град е прогласен дури во 1942 (Болнес).
 
===Војводи на Хелсингланд===
== Надворешни врски ==
* [http://www.halsingland.nu/ Портал на Хелсингланд] {{sv}} {{en}}
 
 
{{Покраини во Шведска}}

Прегледник