Босанска Краина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
(#1Lib1Ref)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
 
[[File:Bosanska krajina01.png|thumb|Мапа на Босанска Краина со населените места]]
 
'''Босанска Краина''' или често, само, '''Краина''' — e историско-географска целина во северозападниот дел на [[Босна и Херцеговина]]. Се користи за просторот на Бихачка Краина, покрај реките [[Врбас]], [[Плива]], [[Гламоча]] и [[Ливна]], ова име почнало да се користи во време на австроунгарската окупација, [[1878]] година. Во средниот век овие краишта се споменувале како региони [[жупа|жупи]]: Пољичка, Псетска, Хумска, Горичка, Ускопље, Плива, Лука, Земуник, Врбања, Трибова, Мел, Лушци, Бањица, Сана, Глаж, Врбас и Дубица. Тогаш најголемиот дел од овој простор го зафаќала областа Долни Крај, по кој Краината го добила името. Името Босанска крајина се сретнува за прв патпрвпат во[[1593]].<ref>Стојановић, Љубомир (1902). Стари српски записи и натписи, књига I. Београд, стр. 249</ref>
 
==Историја==
Кон крајот на V и почетокот на VI век на територијата на денешната североѕападна [[Босна и Херцеговина]] се наоѓала византиската покраина [[Далмација]].
 
==Поврзано==

Прегледник