Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. март + март))
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{внимание}}
[[Податотека:Eurosport Logo 2015.svg|мини|десно|200п|Логото на Eurosport]]
'''Eurosport''' ([[македонски јазик|мак.]] „Евроспорт“) е паневропска [[телевизија]] управувана од француска телевизиска мрежа ТФ1. Мрежата на каналите е достапна во 59 земји, на 20 различни јазици, обезбедувајќи гледачи кои следат преноси ос европски и интернационални спортски настани. Eurosport за прв патпрвпат почна да емитува сигнал на европските сателити на 5 февруари 1989 година.
 
== Спортски настани ==
Eurosport моментално се емитува на дваесет јазици: англиски, француски, германски, италијански, шпански, португалски, холански, шведски, норвешки, дански, фински, руски, полски, чешки, унгарски, романски, бугарски, српски, грчки, турски, кантонски.
Во мај 2007 година, Јаху (Yahoo), Европа и Eurosport формираа заеднички интернет-портал којшто Eurosport го користи како нејзин портал, вклучувајќи ТВ водич за Велика Британија, Шпанија, Италија и Германија.
Во 2008 година, Eurosport пушти во употреба сервис за претплата преку интернет (наречен „Eurosport-изведувач“) кој им овозможува на интернет корисниците да ги гледаат Eurosport 1 и Eurosport 2 во живо, плус дополнителен пренос кој не е во можност да се следи на телевизија. Во текот на 2009 година, на тениските натпревари на Австралија Опен, интернет пристапот понуди покривање на директен пренос од пет тениски терени.
 
== Ребрендирање во 2011 година ==

Прегледник