Разлика помеѓу преработките на „Едвард Морган Форстер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Додадена категорија using AWB
с
с (Додадена категорија using AWB)
| signature =
}}
'''Едвард Морган Форстер''' ({{lang-en|Edward Morgan Forster}}) бил [[Англија|англиски]] писател на [[роман|романи]]и, [[расказ|раскази]]и, [[либрето|либрета]] и [[есеј|есеи]]. Најпознат е по ироничните романи, во кои низ добро осмислени дејствија ја отсликува класната разлика и лицемерноста во британското општество на почетокот од XX век. Форстеровите стремежи кон разбирањето и сочувството може да се согледа во епиграфот на неговиот роман ''Howards End'': “Only connect” (Само спој).
 
==Клучни теми==
Двата најславни романи на Форстер „Патување во Индија“ и „Хауардс Енд“ ја истражуваат ненадминливоста на класните разлики. Во „Соба со поглед“ покажува како имотот и класната припадност ја отежнуваат интеракцијата меѓу луѓето. Постхумниот роман „Морис“ ја истражува хомосексуалната љубов како дел од општеството.
 
И [[сексуалност|сексуалноста]]а е клучна тема во романите на Форстер. Се покажало дека, во текот на својата писателска кариера, Форстер преминал од хетеросексуална во хомосексуална љубов. Предговорот на „Морис“ ја опишува неговата борба со хомосексуалноста. Оваа тема се појавува и во други негови раскази, изразито во „Животот потоа“ (The Life to Come).
 
Форстер често употребува [[симболизам]] и [[мистицизам]] како техника во своите романи. Примери за ова може да се најдат во „Патување во Индија“: осата е симбол за единство на живиот свет,<ref>[http://www.sparknotes.com/lit/passage/themes.html Спарк Ноутс]</ref> а г-ѓата Мур има мистична врска со минатото и неверојатна способност да се поврзува со луѓе надвор од нејзиниот круг.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Англиски писатели]]
[[Категорија:Родени во 1879 година]]
[[Категорија:Починати во 1970 година]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
[[Категорија:Добитници на британскиот Орден за заслуги]]

Прегледник