Разлика помеѓу преработките на „Француско-пруска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎Последици: Јазична исправка, replaced: Британска империја → Британска Империја using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎Последици: Јазична исправка, replaced: Британска империја → Британска Империја using AWB)
Според мировниот договор потпишан на 10 мај 1871 година, [[Франција]] вети дека ќе плати голем воен надомест и ќе ги предаде во [[Германија]] провинциите [[Алзас]] и Лорен, каде што имало германско национално малцинство.
 
Многу поважен резултат беше појавата на обединета [[Германија]] како најсилна воена сила во [[Европа]], новата држава стана голема индустриска сила која, со време, како и [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] во исто време, ќе почне да го загрозува приматот на [[Британска империјаИмперија|Британската империја]] како единствена глобална супервизија.
 
Меѓутоа, обединета [[Германија]], исто така, беше фатена во сомневањата и непријателството на европските сили, особено [[Франција]] во која се развиваше преродбата. Затоа [[Ото фон Бизмарк|Бисмарк]] вложи голем дел од својата енергија за зачувување на успехот на војната преку дипломатија и создавање комплексна мрежа на воени сојузи. Кога милитантиот император [[Вилијам II]] ја напуштил оваа политика, биле создадени предуслови дека француско-пруската војна ќе добие свое продолжение во форма на [[Прва светска војна|Првата светска војна.]]

Прегледник