Дмитриј Иванович Менделеев: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја (2) using AWB
(Одбиена последната промена (од VirusM) и ја поврати преработката 3823958 на Bjankuloski06)
с (Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја (2) using AWB)
|caption = Димитриј Менделеев во 1897
|birth_date = {{birth date|1834|2|8|df=yes}}
|birth_place = [[Тобољск]], [[Руска империјаИмперија]]
|death_date = {{death date and age|1907|2|2|1834|2|8|df=yes}}
|death_place = [[Санкт Петербург]], [[Руска империјаИмперија]]
|nationality = [[Руси|Русин]]н
|fields = [[Хемија]], физика и сличните области
|workplaces =
|signature =
}}
'''Димитриј Иванович Менделеев''' ([[Тобољск]], {{роден на|8|февруари|1834}} - [[Петроград]], {{починал на|2|февруари|1907}}) — руски [[хемичар]], еден од најпознатите научници од оваа област. Тој е создавач на [[Периоден систем|Периодниот систем]] на хемиските елементи. Покрај со хемијата, тој се занимавал и со истражувања од областа на [[Економија|економијатаекономија]]та.
 
== Живот ==
Менделеев е роден на 8 февруари 1834 година во едно село кај [[Тобољск]], на крајниот исток на [[Сибир]], како четиринаесетто дете на Иван и Марија Менделееви. Таткото, директор на локално училиште, ослепел и набргу умрел, а фабриката каде што работела мајка му изгорела, така што семејството во [[1849]] година се преселило во [[Санкт Петербург]], со цел талентираниот Димитриј да се запише на универзитет. По долготрајните напори, тој се запишал на педагошкиот институт во [[Санкт Петербург]]. Студиите ги завршил со златен медал, а потоа продолжил со студии по хемија во [[Одеса]]. Во Санкт Петербург, Менделеев станал професор по [[хемија]] на тамошниот Технички институт.
 
Подоцна, одредено време, Менделеев престојувал во [[Германија]] и [[Франција]], каде што работел со познати научници како Бунзен, Кирхоф и Каницаро. Покрај тоа што ја составил првата табела на [[Периоден систем на елементите|периодниот систем на елементите]], тој работел и на решавање на различни технички проблеми во [[Индустрија|индустријатаиндустрија]]та. Особено е значајна неговата работа врз развојот на методите за изучување на хемијата.
 
Тој станал познат по низа откритија како професор на Универзитетот, за што добил признанија од Кралскиот универзитет во [[Лондон]], а пред крајот на животот станал член на шведската Кралска академија на науките. Во [[1906]] година бил номиниран за [[Нобелова награда за хемија|Нобеловата награда]], која никогаш не му била доделена.
 
Во [[1890]] година, тој ги поддржал своите студенти во барањето на подобри студентски услови, при што влегол во отворен конфликт со власта. Затоа бил предвреме пензиониран.
 
Менделеев умрел од [[грип]] во [[1907]] година, во Санкт Петербург, неколку дена пред својот 73. роденден.<ref name="XVIII 2014">"Идеалната формула на вотката е на Менделеев", ''Дневник'', година XVIII, број 5367, петок, 17 јануари 2014, стр. 22.</ref>
 
Во чест на неговите заслуги, на [[Месечина|Месечината]]та има кратер што го носи неговото име, а 101. елемент во Периодичниот систем,откриен во [[1955]] година, го носи неговото име - "менделевиум".
 
[[Податотека:Mendelejevs periodiska system 1871.png|мини|лево|500п|Периоден систем на Менделеев од 1871 година]]
Менделеев се родил на 8 февруари 1834 година во едно село во близина на градот [[Тобољск]], на крајниот исток на [[Сибир]], како четиринаесетто дете на Иван и Марија Менделееви. Таткото, директор на локално училиште, ослепел и набргу умрел, а фабриката каде што работела мајка му изгорела, така што семејството во [[1849]] година се преселило во [[Санкт Петербург]], со цел талентираниот Димитриј да се запише на универзитет. По долготрајните напори, тој се запишал на педагошкиот институт во [[Санкт Петербург]]. Студиите ги завршил со златен медал, а потоа продолжил со студии по хемија во [[Одеса]]. Во Санкт Петербург, Менделеев станал професор по [[хемија]] на тамошниот Технички институт.
 
Подоцна, одредено време, Менделеев престојувал во [[Германија]] и [[Франција]], каде што работел со познати научници како Бунзен, Кирхоф и Каницаро. Покрај тоа што ја составил првата табела на [[Периоден систем на елементите|периодниот систем на елементите]], тој работел и на решавање на различни технички проблеми во [[Индустрија|индустријатаиндустрија]]та. Особено е значајна неговата работа врз развојот на методите за изучување на хемијата.
 
Тој станал познат по низа откритија како професор на Универзитетот, за што добил признанија од Кралскиот универзитет во [[Лондон]], а пред крајот на животот станал член на шведската Кралска академија на науките. Во [[1906]] година бил номиниран за [[Нобелова награда за хемија|Нобеловата награда]], која никогаш не му била доделена.
 
Во [[1890]] година, тој ги поддржал своите студенти во барањето на подобри студентски услови, при што влегол во отворен конфликт со власта. Затоа бил предвреме пензиониран.
 
Менделеев умрел од [[грип]] во [[1907]] година, во Санкт Петербург, неколку дена пред својот 73. роденден.<ref>"Идеалната формула на вотката е на Менделеевname=", ''Дневник'', година XVIII, број 5367, петок, 17 јануари 2014, стр. 22.<"/ref>
 
Во чест на неговите заслуги, на [[Месечина|Месечината]]та има кратер што го носи неговото име, а 101. елемент во Периодичниот систем,откриен во [[1955]] година, го носи неговото име - "менделевиум".
 
[[Податотека:Mendelejevs periodiska system 1871.png|мини|лево|500п|Периоден систем на Менделеев од 1871 година]]
 
== Менделеев како економист ==
Иако Менделеев е најпознат по природниот систем на елементите, тој работел и во областа на економијата. Тој бил прогресивен економист, приврзаник на физичката економија, кој го поттикнувал рускиот индустриски развој, ги поставил основите на рускиот царински систем, ја предложил идејата за изградба на нафтоводи и се залагал за странски инвестиции како двигатели на економскиот развој на Русија. Притоа, тој напишал стотици дела од областа на економијата, често изјавувајќи дека тој првенствено е политички економист. Според зборовите на Михаил Антонов, економист во московскиот Институт на руската цивилизација, "од трите најголеми научни школи во руската економија, најзначајната е базирана на неговите идеи".<ref>"Идеалната формула на вотката е на Менделеевname=", ''Дневник'', година XVIII, број 5367, петок, 17 јануари 2014, стр. 22.<"/ref>
 
Менделеев започнал да се интересира за економските прашања прилично доцна, во петтата деценија од животот, кога почнал да ги истражува темите поврзани со руските региони. Тој бил член на Слободното економско општество и често патувал низ Русија, САД и Западна Европа, посетувајќи фабрики и индустриски саеми. Собирајќи податоци, тој создал програма за развој на Русија, заснована на индустријата наместо земјоделството, поради што трпел остри критики, т.е. неговите противници го обвинувале за нарушување на руската традиција. Сепак, до крајот на 1890 година, тој успеал да се наметне како еден од водечките економски авторитети во Русија.<ref>"Идеалната формула на вотката е на Менделеевname=", ''Дневник'', година XVIII, број 5367, петок, 17 јануари 2014, стр. 22.<"/ref>
 
== Менделеев и вотката ==
Како дел од своите хемиски истражувања, Менделеев е заслужен и за развојот на [[Формула|формулатаформула]]та за изработка на популарниот руски [[алкохолен пијалок]] - [[Вотка|воткатавотка]]та. Така, тој ги надгледувал стандардите за производство на вотката "емпаер" и своите истражувања во оваа област подоцна ги употребил како дел до докторската дисертација, под наслов "Комбинирајќи ги алкохолите со вода".<ref>"Идеалната формула на вотката е на Менделеевname=", ''Дневник'', година XVIII, број 5367, петок, 17 јануари 2014, стр. 22.<"/ref>
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Менделеев, Димитриј Иванович}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Менделеев, Димитриј Иванович}}
[[Категорија:Руски хемичари]]
[[Категорија:Периоден систем на елементите]]

Прегледник