Разлика помеѓу преработките на „Франц Лист“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 117 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
(дополнување)
с (Додадена категорија using AWB)
Тој бил [[Пијано|пијанистички]] [[виртуоз]], кој изградил модерна техника и нов звучно брилијантен клавирски стил. Зад себе оставил симфониски поеми, низа камерни дела за [[оргули]] и вокални дела.
 
Германскиот филозоф [[Фридрих Ниче]] го истакнува Лист како еден од своите омилени композитори кој, повеќе од сите други музичари, има отмени [[оркестар]]ски акценти.<ref>Фридрих Ниче, ''Ecce Homo (Ево човека) – Како постајеш, шта си''. Сарајево: Издање И. Ђ. Ђурђевића, 1918, стр. 59.</ref>
 
== Литература ==
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Лист, Франц}}
 
{{DEFAULTSORT:Лист, Франц}}
[[Категорија:Унгарски класични музичари]]
[[Категорија:Унгарски пијанисти]]
[[Категорија:Унгарски диригенти]]
[[Категорија:Унгарски музиколози]]
[[Категорија:Добитници на прускиот Орден за заслуги (граѓански)]]

Прегледник