Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина: Јазична исправка, replaced: јужен пол → Јужен Пол using AWB
с (→‎Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина: Јазична исправка, replaced: Северен пол → Северен Пол using AWB)
с (→‎Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина: Јазична исправка, replaced: јужен пол → Јужен Пол using AWB)
== Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина ==
 
* [[географска ширина]] (латитуда) е аголот во центарот на координатниот систем помеѓу која било точка на Земјината површина и рамнината на [[екватор]]от. Линиите кои се спојуваат во точките на иста географска ширина се нарекуваат напоредници. Тие исцртуваат [[концентрични]] кругови на површината на земјата. Секој до Земјините полови се наоѓа на 90 [[степен (агол)|степени]]. [[Северен Пол|Северниот Пол]] е 90° СГШ; [[јуженЈужен полПол|Јужниот Пол]] е 90° ЈГШ.
Нултиот степен од напоредникот на географската должина е означен со [[екватор]]от. Тоа е замислена линија која ја дели Земјината топка на северна и јужна [[хемисфера]].
 

Прегледник