Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Северниот пол → Северниот Пол using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Северниот пол → Северниот Пол using AWB)
== Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина ==
 
* [[географска ширина]] (латитуда) е аголот во центарот на координатниот систем помеѓу која било точка на Земјината површина и рамнината на [[екватор]]от. Линиите кои се спојуваат во точките на иста географска ширина се нарекуваат напоредници. Тие исцртуваат [[концентрични]] кругови на површината на земјата. Секој до Земјините полови се наоѓа на 90 [[степен (агол)|степени]]. [[Северен пол|Северниот полПол]] е 90° СГШ; [[јужен пол|јужниот пол]] е 90° ЈГШ.
Нултиот степен од напоредникот на географската должина е означен со [[екватор]]от. Тоа е замислена линија која ја дели Земјината топка на северна и јужна [[хемисфера]].
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Географија|Координатен систем]]
[[Категорија:Картографија|Координатен систем]]

Прегледник