Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1964“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB
(поврзница)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB)
}}
 
'''IX Зимске олимпијске игре''' се одржале од [[29 јануари]] до [[9 февруари]] [[1964]] година во [[Инсбрук]], [[Австрија]].
 
Организаторите имале големи потешкотии во организацијата, поради недостигот на [[снег]]. Војската помогнала да се донесат 20.000 ледени коцки од планините за подготвување на патеката за натпреварите во [[боб]] и 40.000 m<sup>3</sup> снег за скијачките патеки.<ref name=Olympics>[http://www.olympic.org/en/content/Olympic-Games/All-Past-Olympic-Games/Winter/Innsbruck-1964/ Инсбрук 1964], МОК</ref> За да биде уште полошо, десетина дена пред почетокот на игрите преовладувало невообичаено топло време, а врнело и дожд, но сепак подготовките биле навремено завршени и имало услови за натпреварување.
Ова биле првите Зимски олимписки игри на кои [[Олимписки оган|олимпискиот оган]] бил запален во древната Олимпија во [[Грција]]. Оттогаш, ова било својствено за сите Зимски олимписки игри.
 
Во спортската програма бил воведен спортот [[санкање]], а во [[скијачки скокови]] било додадено натпреварување на различна [[скокалница]]. Во [[алпско скијање]], за прв патпрвпат остварените времиња биле мерени до стоти дел од секундата.
 
== Избор на град-домаќин ==
{| class="wikitable" border="1" cellpadding="3" style="border-collapse: collapse;"
|-
! colspan="6" | Резултати од гласањето за избор на град-домаќин</br /> на Зимските олимписки игри 1964<ref>[http://www.aldaver.com/votes.html The International Olympic Committee Vote History]</ref>
|-
| '''Град'''
 
== Спортови ==
Натпреварувачите на игрите биле одликувани со медали во 34 дисциплини во 6 спортови. За прв патпрвпат на игрите биле доделени медали во [[санкање]]. По пауза од две Олимпијади, на игрите повторно имало демонстративен спорт, а тоа бил спортот ајсшток (варијанта на спортот [[карлинг]]).
{|
|
 
== Земји-учеснички ==
На игрите во Инсбрук се нтпреварувале 1091 натпреварувач од 36 земји. За прв патпрвпат на Зимските олимписки игри учествувале: [[Индија]], [[Монголија]] и [[Северна Кореја]]. [[СФР Југославија]] се вратила на игрите, откако последен пат учествувала на игрите во 1948 година. Спортистите од [[Западна Германија|Западна]] и [[Источна Германија]] за последен дел нстапиле како дел од [[Обединет тим на Германија|Обединетиот тим на Германија]].
{|
|
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Зимски олимписки игри]]

Прегледник