Месје 100: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: 1 m → 1 м, 4 m → 4 м (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 3 cm → 3 см using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4321 е од видот SBbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 9,4 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,1 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,4 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 4321 има привидни димензии од 7,5' х 6,1'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===

Прегледник