Разлика помеѓу преработките на „Зеландија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 21 бајт ,  пред 12 години
с
ситно
(krajot)
с (ситно)
==Биогеографија==
 
Нова Каледонија лежи на северниот крај од древниот континент, додека Нов Зеланд се наоѓа на плочата која го пресекува. Фосилизираните шуми кои ги има во Кјурио Беј, се налик на денешните борови од видовите Каури и Норфолк, а на Зилендија можеле да се видат како растат пред околу 180 милиони години, во време на периодот [[Јура]], пред да се оддели од Гондвана. <ref>[http://www.doc.govt.nz/templates/page.aspx?id=35598 Fossil forest: Features of Curio Bay/Porpoise Bay] Retrieved on [[2007-11-06]]</ref>
Зилендија нема домородна копнена [[фауна]]. <ref>Flannery, Tim (1994). ''The Future Eaters''. Grove Press, New York. Pages 42-43.</ref>
 
==Референци==

Прегледник