Разлика помеѓу преработките на „Зеландија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.393 бајти ,  пред 12 години
krajot
(геологија)
(krajot)
{{Citation | first = Nick | last = Mortimer | contribution = Zealandia | contribution-url = http://www.earth2006.org.au/papers/extendedpdf/Mortimer.pdf | title = Australian Earth Sciences Convention | pages = 4 | year = 2006 | place = Melbourne, Australia | accessdate = 2007-03-28}}.</ref>
 
На ЗиландијаЗилендија ѝ припаѓаат големите крајбрежни рибници, како и најголемото поле на гас во Нов Зеланд, блиску до [[Таранаки]]. Дозволата за искористување на нафтата во Големиот Јужен Басен е дадена во 2007 година.<ref>{{cite web |url=http://www.crownminerals.govt.nz/cms/about/media-centre/great-south-basin-media-pack-1/great-south-basin-questions-and-answers | title=Great South Basin - Questions and Answers |date=2007-07-11 |accessdate=2008-04-18}}</ref> Минералните наоѓалишта вклучувајќи ги железниот песок, вулканските сулфиди и фероманганот се настанати подоцна. <ref>{{cite web |url=http://www.crownminerals.govt.nz/cms/news/2006/new-survey-published-on-nz-mineral-deposits | title=New survey published on NZ mineral deposits |date=2006-10-17 |accessdate=2008-04-18}}</ref>
 
==Геологија==
 
Зилендија не е како другите континенти, го сочинуваат две речиси паралелни гребени, одвоени од пукнатина. Гребените се карпи од континентот, но пониски се во висина од нормалните континенти.
 
Пред околу 25 милиони години, јужниот дел од Зилендија, кој се наоѓа на Пацифичкото Плато, почнал да се придвижува кон северниот дел (кон Индо-Австралиското Плато). Резултатот на ова поместување е видлив на геолошките мапи.<ref name="UNCLOS map">{{cite web |url=http://www.unclosnz.org.nz/acretion_map.html | title=Figure 4. Basement rocks of New Zealand |work=UNCLOS Article 76: The Land mass, continental shelf, and deep ocean floor: Accretion and suturing | accessdate=2007-04-21}}</ref> Ова придвижување исто така го изместило басенот на Нова Каледонија од неговата претходна позиција.
 
Вулканска активност на Зилендија се случува пред, за време и после одвојувањето од суперконтинентот [[Гондвана]]. Иако Зилендија е изместена околу 6000 километри кон северозапад, интерконтиненталната вулканска активност покажува состав на магмата сличен на составот на вулканите од соседните делови на Антарктик и Австралија.
 
==Биогеографија==
 
Нова Каледонија лежи на северниот крај од древниот континент, додека Нов Зеланд се наоѓа на плочата која го пресекува. Фосилизираните шуми кои ги има во Кјурио Беј, се налик на денешните борови од Каури и Норфолк, а на Зилендија можеле да се видат како растат пред околу 180 милиони години, во време на периодот [[Јура]], пред да се оддели од Гондвана. <ref>[http://www.doc.govt.nz/templates/page.aspx?id=35598 Fossil forest: Features of Curio Bay/Porpoise Bay] Retrieved on [[2007-11-06]]</ref>
Зилендија нема домородна копнена фауна. <ref>Flannery, Tim (1994). ''The Future Eaters''. Grove Press, New York. Pages 42-43.</ref>
 
==Референци==
{{reflist}}
 
==Надворешни линкови==
* [http://www.teara.govt.nz/EarthSeaAndSky/OceanStudyAndConservation/SeaFloorGeology/1/en Zealandia the New Zealand (drowned) Continent, from ''Te Ara'']
* [http://www.gns.cri.nz/research/marine/eez.html The coast and beyond]
<br>
 
[[Category:Изгубени континенти]]
[[Category:Геологија на Нов Зеланд]]
[[Category:Океанија]]
 
[[en:Zealandia (continent)]]
[[es:Zealandia]]
[[eu:Zeelandia]]
[[fr:Zealandia]]
[[id:Selandia (benua)]]
[[nn:Zeelandia]]
[[uk:Зеландія (континент)]]

Прегледник