Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Родригез → Родригес (8) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Родригез → Родригес (8) using AWB)
|17 Апр
|{{атлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бода)
|{{атлетзнаме|[[Хоаким РодригезРодригес]]|ШПА}} <br/>(60 бода)
|{{атлетзнаме|[[Сајмон Геранс]]|АВС}} <br/>(50 бода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|20 Апр
|{{атлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бода)
|{{атлетзнаме|[[Хоаким РодригезРодригес]]|ШПА}} <br/>(60 бода)
|{{атлетзнаме|[[Самуел Санчез]]|ШПА}} <br/>(50 бода)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|{{атлетзнаме|[[Оливер Цауг]]|ШВА}} <br/>(100 бода)
|{{атлетзнаме|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}} <br/>(80 бода)
|{{атлетзнаме|[[Хоаким РодригезРодригес]]|ШПА}} <br/>(70 бода)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
== Поредок ==
 
За промена од претходните години, само возачите од ''UCI ProTeam'' можеле да освојуваат поени за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
Алберто Контадор, кој завршил на крајот на третото место во индивидуалниот поредок, по повлекувањето на неговите резултати во февруари 2012 и неговите бодови биле преместени. Шпанија била предводник во националниот поредок, пред повлекувањето на неговите резултати.
|-
|align=center |3
|{{атлетзнаме|[[Хоаким РодригезРодригес]]|ШПА}}
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|446
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|632
|[[Хоаким РодригезРодригес|РодригезРодригес]] (446), [[Даниел Морено|Морено]] (80), [[Филипо Поцато|Поцато]] (50), [[Александар Колобнев|Колобнев]] (30), [[Павел Брут|Брут]] (26)
|-
|align=center|12
|{{државнознаме|ШПА}}
|align=center|1076
|[[Хоаким РодригезРодригес|РодригезРодригес]] (446), [[Самуел Санчез|Санчез]] (317), [[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (118), [[Хавиер Тондо|Тондо]] (100), [[Хосе Хоакин Рохас|Рохас]] (95)
|-
|align=center|5

Прегледник