Прејди на содржината

Ванчо Вељанов Јуруковски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Биографија: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Или using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎Биографија: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Или using AWB)
 
== Биографија ==
'''Ванчо Вељанов Јуруковски''' бил роден на 12 април 1868 година.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том III, дел I.|author=Јасмина Скопје:Дамјановска|author2=Ленина Жила|publisher=Државен архив на Република Македонија|author3=Филип Петровски|year=2017|isbn=|location= Скопје|pages=}}</ref>
 
Во револуционерната организација се вклучил во 1898 година. Тој бил курир и одел од едно во друго село. Тој исто така учествувал и во борбите со османските сили кај [[Крушево]], [[Прибилци]], [[Ново Село (Демирхисарско)|Ново Село]]. А бил дел од четите на војводите [[Јордан Пиперката]] и [[Димитрија Мартинов]]. Курирската должност ја извршувал се до 1912 година.<ref name=":0" />