Разлика помеѓу преработките на „Галилеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море (2) using AWB
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: Средоземно море → Средоземно Море using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море (2) using AWB)
== Географија ==
 
Галилеја опфаќа повеќе од една четвртина од денешен Израел и зафаќа површина од околу 5.000 -{km²}-. Се протега од Дан на север, кај планината [[Хермон]], до гребените ''Кармела'' и ''Гилбоа'' на југ, и од долината на [[Јордан]] на исток па се до [[Средоземно Море|Средоземното мореМоре]] на запад.
 
Западна Галилеја се протега од северот на [[Хаифа]] до границата помеѓу Израела и [[Либан]]. Долна Галилеја се протега од планината Кармел на југ до долината [[Беит Хакерем]] на север. Горна Галилеја се протега од Беит Хакерем па се до границата со Либан. Источната граница е [[Галилејско езеро|Галилејското езеро]] и планината [[Голан]].
Галилеја е една од ретките региони на Израел во која Арапите останале и после основањето на таа држава во 1948. „''Срцето на Галилеја''“ — дистрикт Кармел, горен [[Назарет]], Малот-Тарших, Мигдал Хаемек и Афула – имаат 75 % арапско население [http://www.jewishsf.com/content/2-0-/module/displaystory/story_id/20778/edition_id/426/format/html/displaystory.html]. Целокупното население на Галилеја етнички се состои од околу 50 % Еевреи и 50 % Арапи (во кои се вклучени и Друзите и Бедуините).
 
Главни градови на Галилеја се [[Ако]], [[Назарет]], '''Нахарија''', Сафед, [[Кармиел]], [[Афула]], '''Кирјат Шемона''' и [[Тиберијада]]. Иако е Хаифа надвор од регионот служи како административен и комерцијален центар. Повеќето населби се мали села кои ги поврзуваат ретки патишта. Железницата оди долж брегот на Средоземното мореМоре. Се развиваат и индустриски паркови кои би го вработиле населението.
 
== Надворешни врски ==

Прегледник