Разлика помеѓу преработките на „Средоземно Море“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море (2) using AWB
(Одбиена последната промена (од 141.136.14.125) и ја поврати преработката 3431425 на Bjankuloski06)
с (Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море (2) using AWB)
Во Средоземното Море се наоѓаат поголем број острови како, на пример: Беларските Острови, Корзика, Сардинија, Сицилија, Малта, Крит, Киклади, Споради, Кипар и северноегејските и јадранските острови.
 
Во Средоземното Море се влеваат реките [[Ебро]], [[Рона]], [[По]], [[Вардар]], [[Дунав]], [[Дон]], [[Нил]] и други. Температурата на водата е повисока во Јужните делови на Средоземното мореМоре, а одејќи кон север се намалува.
Растителниот и животинскиот свер во Средоземното Море и според видовите и според количеството се мошне сиромашни. Поради тоа, рибарството како стопанска гранка денес е во опаѓање. Најзастепени се сардините, папалините, скушите, лигњите и други видови риби. Особено развиена стопанска гранка е поморскиот сообраќај.
Во литоралниот појас во уште многу други пристаништа и населби е развиена индустријата која е главно ориентална на преработка на увозни суровини. Такви се: петрохемиската, текстилната, прехрамбената индустрија и слично. Голем дел од стопанските активности во Средоземјето се ориентални кон туристичкото стопаснтво, изградени се голем број туристички центри во кои се реализира голем туристички промет. Овде посебно се истакнуваат: Шпанија, Хрватска, Италија и Грција.
 
=== Крајбрежни држави ===
Држави со излез на Средоземното мореМоре се:
* {{АЛЖ}}
* {{ГРЦ}} (вкл. [[Егејска Македонија]])

Прегледник