Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 17 бајти ,  пред 9 месеци
с
Стилски и правописни исправки using AWB
с (Стилски и правописни исправки using AWB)
Полскиот јазик станал похомоген јазик во втората половина на [[20 век]] како резултат на миграцијата на полјаците од источниот кон западниот дел од земјата по анектирањто на [[Креси]] од страна на [[СССР]] во [[1939]].
 
Жителите од различните делови на Полска зборуваат стандарден полски јазик, иако помеѓу себе се разликуваат во одредени црти. Полјаците немаат проблеми при разбирањето на овие дијалекти, но тоа не е случај со странците кои го учат јазикот.
 
Поглавните групи на полските дијалекти се:
 
 
* [[Големополска|Голем полски]], се зборува вп западниот дел од земјата
 
* Буквите '''Q''' (ku), '''V''' (fau) и '''X''' (iks) не се дел од полската азбука, но се случува да се сретнат при пишување на имиња и некои странски зборови. Вредностите на овие букви се заменети со K, W и KS/GZ.
 
 
Покрај стандардните букви, полскиот јазик користи и неколку диграфи:
== Наводи ==
* {{наведена книга |last = Swan |first = Oscar E. |title = A Grammar of Contemporary Polish |publisher = Slavica |date = 2002 |location = Bloomington, IN |id = ISBN 0-89357-296-9}}
{{reflist}}
 
== Поврзано ==
* [[Лехитски јазици]]
* [[Македонска транскрипција на полскиот јазик]]
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.dict.pl/ Англиско-полско-англиски речник]
* [http://www.lingvosoft.com/Polish-English-Dictionary/ Англиско-полско-англиски речник од lingvoSoft]
 
 
{{словенски јазици}}

Прегледник