Њуфаундленд и Лабрадор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од Ed veg) и ја поврати преработката 3414193 на Bjankuloski06)
с (Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB)
|-
|-
|'''ОфицијаленСлужбен јазик'''
| Нема
|-
|-
| '''Површина'''
| 373,872  km²
|-
| [[Популација]]<br /><br />2005. године<br />Место во Канада:<br />'''Густина на население'''<br />2005. година:<br />
 
== Јазици ==
 
 
 
Пописот од 2006 покажува вкупен број на население од 505,469.<br />од кои 499,830 одговориле на прашањето 'мајчин јазик'
|-
|}
 
 
== Наводи ==
* [http://www.mapleleafweb.com/features/constitution/federalism/newfoundland-labrador/index.html Њуфаундленд и Лабрадор и канадскиот федерализам]
* [http://www.explorenewfoundlandandlabrador.com/newfoundland-words-and-sayings.htm изреке и поговорки на Њуфаундленд и Лабрадор]
 
 
{{Покраини и територии во Канада}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Њуфаундленд и Лабрадор| ]]
[[Категорија:Покраини и територии во Канада]]

Прегледник