Разлика помеѓу преработките на „Тахитски јазици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 5 месеци
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB
с
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик using AWB)
 
'''Тахитските јазици''' се група на [[источни полинезиски јазици]] во рамките на централната источна гранка. (другите два члена на централната источна гранка се [[Рапански јазик|рапанскиот јазик]], зборуван на островот Рапа Ити, и [[Маркиски јазик|маркиските јазици]]).
 
Двата најважни јазика од оваа група по бројот на говорници се [[Тахитиски јазик|тахитискиот]] и [[маорски јазик|новозеландскиот маорски јазик]]. Тахитскиот е главен јазик на [[Друштвени Острови|Друштвените Острови]], а се користи и како ''[[лингва франка]]'' ширум сета [[Француска Полинезија]], додека пак маорскиот се зборува од многубројното [[маори|маорско]] малцинство во [[Нов Зеланд]], каде ужива подеднаков статус на официјаленслужбен јазик заедно со англискиот.
 
Еве ги другите јазици од оваа група:
== Надворешни врски ==
* [http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90453 Класификација на тахитските јазици на Етнолог] {{en}}
 
[[Категорија:Тахитски јазици|*]]
 
{{АВ-јазик-никулец}}
 
[[Категорија:Тахитски јазици|*]]
 
[[en:Tahitic languages]]

Прегледник