Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 51 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (2) using AWB
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (2) using AWB)
|calling_code = 688
}}
'''Тувалу''' — [[Полинезија|полинезиска]] [[островска држава]] во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] на полпат помеѓу [[Хаваи]]те и [[Австралија]], јужно од [[Екватор|екваторотекватор]]от и во близина на [[Кирибати]].
 
Се состои од девет [[корал]]ни [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалски јазик]] значи „Осум стојат заедно“. Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елисови Острови'''.
Поради нивната мала висина (макс. 5 метри), островите кои ја сочинуваат оваа нација се загрозени од било каков [[пораст на морското ниво]]. Населението може ќе се евакуира во текот на следните децении во [[Нов Зеланд]], или [[Ниуе]], мал пацифички [[остров]] (автономен, но поврзан со Нов Зеланд), што не е загрозен од порастот на морското ниво, но има население во опаѓање.
 
Ваиаку, главното село, на атолот [[Фунафути]], се наоѓа на островот Фонгафале кој е долг 12 километри. Тувалу е член на [[Комонвелт|комонвелтоткомонвелт]]от. Голем дел од државниот буџет доаѓа од приходите од продажба на [[.tv]] интернет домени.
 
На 29 јуни 2011 г. Тувалу воспоставил дипломатски односи со [[Република Македонија]], признавајќи ја под уставното име<ref>{{цитирање вести|url=http://www.mfa.gov.mk/default1.aspx?ItemID=324&id=1266|title=Државата Тувалу ја призна Република Македонија под уставното име|date=30 јуни 2011|publisher=[[Министерство за надворешни работи на Македонија|Министерство за надворешни работи на РМ]]|accessdate=30 јуни 2011}}</ref>.
[[Податотека:Nukufetauman1831.jpg|thumb|left|150px|Човек од [[Нукуфетау]] во 1831.]]
 
Тувалците се полинезиски народ кои се населиле на островот пред околу 3000 години кога се преселувале од [[Тонга]] и [[Самоа]]. За време на пред-европската колонизација имало зачестено патување до околните острови. Осум од деветте тувалски острови биле населени.
 
За прв пат Тувалу било населено од европејци во [[1568]] со доаѓањето на [[Алваро де Мендања де Неира]] од [[Шпанија]].
[[Податотека:Tuvaluwoman1894.jpg|thumb|right|150px|Жена од Тувалу од 1894]]
 
Населението на Тувалу се зголемило двојно после периодот од [[1980]]. Народот во Тувалу е воглавно од полинезиско потекло, додека околу 4% се [[микронезици]]. 97% од [[Тувалци]]те се припадници на [[Црква на Тувалу|Црквата на Тувалу]], главна протестантска црква во земјата. [[Тувалски јазик|Тувалскиот јазик]] се зборува од скоро сите на островите и е официјаленслужбен јазик. Покрај него и [[англиски]]от е официјаленслужбен јазик но не е користен за секојдневна употреба. Парламентот и државната управа се на тувалски.
 
== Култура во Тувалу ==
{{Main|Култура на Тувалу}}
 
Традиционалниот начин на живот на Тувалу сè уште е зачуван. Секоја фамилија има свои задачи поврзани со доброто на заедницата. Вештините на фамилиите се пренесувани од татко на син.
 
Традиционалната храна на Тувалу е [[пулака]], [[морски плодови]], [[банана|банани]], [[кокос]]ови ореви и [[Свиња|свинско]] месо.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Поврзано ==
* [http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=38695 Средина: Малото Тувалу се бори за неговиот буквален опстанок]
* [http://www.thesinkingoftuvalu.com/ Потонувањето на Тувалу]{{Океанија}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Тувалу| ]]
[[Категорија:Држави во Океанија]]

Прегледник