Де јуре: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: де факто → дефакто using AWB
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: де факто → дефакто using AWB)
'''Де јуре''' (на [[Латински јазик|латински]]: ''de iure'') е [[Лингвистика|лингвистичка]] и [[Логика|логична]] спротивност на [[де фактодефакто]]. Во буквално толкување значи: „Врз основа на законот, согласно правото". Означува состојба која се темели на правен кодекс. Во правната терминологија кога еден се повикува на законот и законската пишана материја се повикува всушност на де јуре.
 
{{Соц-никулец}}

Прегледник