Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 11 месец
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 98, MCG 5-1-46, CGCG 499-65, KAZ 18, IRAS 00080+3242
}}
'''NGC 19''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 19 се споменува и како UGC 98, MCG 5-1-46, CGCG 499-65, KAZ 18, IRAS 00080+3242 .

Прегледник