Костромска област: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Стилска исправка, replaced: часовна зона → часовен појас, Часовна зона → Часовен појас using AWB
с (updating file links)
с (Стилска исправка, replaced: часовна зона → часовен појас, Часовна зона → Часовен појас using AWB)
'''Костромска област''' ({{[[Руски јазик|руски]]: ''Костромская область'') е [[Федерални субјекти на Руската Федерација|федерален субјект]] на [[Русија]] ([[област]]). Административен центар е градот [[Кострома]]. Главни историски градови се [[Кострома]], [[Нерехта]], [[Галич, Русија|Галич]], [[Солигалич]] и [[Макарев]]. Од почетокот на [[18 век]], па наваму областа е текстилен центар.
 
Регионот се одвоил од [[Јарославска област|јарославската област]] во [[1944]]. Меѓутоа постојат планови за повторно спојување. Областа зафаќа површина од 60,100 км², а има население од 736,641 жители (по попис од [[2002]]).
 
Гувернер на областа е [[Виктор Андреевич Шершунов]].
 
== Географија ==
Костромската област се граничи со [[Волгодска област|Волгодската област]] (С), [[Кировска област|Кировската област]] (И), [[Нижегородска област|Нижегородската област]] (Ј), [[Ивановска област|Ивановската област]] (З), и [[Јарославска област|Јарославската област]] (СЗ). Најголеми реки се [[Волга (река)|Волга]] и [[Кострома (река)|Кострома]]. Областа е главно шумовита, и со тоа е еден од најголемите региони-производители на дрвена граѓа во [[Европа]].
 
=== ЧасовнаЧасовен зонапојас ===
[[Податотека:Map of Russia - Moscow time zone.svg|left|75px]]
Костромската област се наоѓа во [[Московско време|Московската часовначасовен зонапојас]] (MSK/MSD). [[Координирано универзално време|UTC]] +0300 (MSK)/+0400 (MSD).
<div style="clear:left"></div>
 
{{Commonscat|Kostroma Oblast}}
* [http://kos-obl.kmtn.ru/ Официјален веб-сајт на Костромската област] {{ru}}
 
 
{{Subdivisions of Russia}}

Прегледник