Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 18 бајти ,  пред 8 месеци
с
Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија (3) using AWB
с (→‎Kерамика: Јазична исправка, replaced: Табриз → Тебриз using AWB)
с (Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија (3) using AWB)
== Историјат ==
 
Муслиманската историја ја вклучува историја на исламската вера како религија и како општествена институција. Историјата на Исламот се појавија во Арабија со првите рецитали на исламскиот пророк [[Мухамед]] на [[Куран]]от во 7 век. Според Рашидун и Умјадс, на Калифатот се развиваа рапидно и географски проширувања на муслиманската моќ и надвор од Арапскиот Полуостров во форма на голема Муслиманска империја со површина од влијанието што протегало од северозападна Индија, во ЦентралнаСредна Азија, Блискиот Исток, Северна Африка, јужна Италија, и на Пиринејскиот полуостров, на Пиринеите.
Во текот на поголемиот дел од дваесеттиот век, Исламскиот идентитет и доминација на исламот за политички прашања веројатно е зголемена во текот на почетокот на дваесет и првиот век. Брзо растечките западни интереси во Исламските региони, на меѓународните конфликти и глобализацијата се промени влијанието на исламот на светот во современата историја.
 
 
Во технологијата, муслиманскиот свет донесе правење на хартија од Кина. Познавањето на барутот исто така беше пренесена од Кина преку исламските земји, каде што на формулите за чист калиум нитрат и експлозивен барутен ефект беа првите развиени. Достигнувањата беа направени во наводнување и земјоделство, со користење на нова технологија како што се ветерници. Посеви како бадеми и агруми биле донесени во Европа преку ел-Андалус и шеќер одгледување постепено се усвои од страна на Европјаните.
Арапски трговци ја доминираа трговијата во Индискиот Океан до доаѓањето на Португалија во 16-тиот век. Теснина беше важен центар за трговија. Исто така, густа мрежа на трговски патишта во Медитеранот, по кој муслиманските земји тргуваа со едни со други и со европски сили, како што се Венеција, Џенова и Каталонија. Свилениот патен премин во ЦентралнаСредна Азија помина низ Муслиманските држави меѓу Кина и Европа. Муслиманските инженери во исламскиот свет, направи голем број на иновативна индустриска употреба на хидроенергијата, и почетокот на индустриска употреба на енергијата на брановите, силата на ветерот, пареа моќ, фосилни горива како што се нафтата, и на почетокот голема фабрика комплекси (tiraz на арапски). Индустриските употреби на воденици во исламскиот свет датираат од 7 век, додека хоризонталните тркала и вертикалната тркални воденици биле во широка употреба од најмалку 9-ти век.
Голем број на индустриските комбинати биле вработени во исламскиот свет, вклучувајќи ги и почетокот на полнење мелници, мелници за жито, лушпач, пилани, брод мелници, печат мелници, челичарници, шеќер мелници, плима мелници и ветерници. До 11-ти век, секоја област во текот на исламскиот свет ги имале овие индустриски комбинати во работењето, од Ел-Андалус и Северна Африка до Блискиот Исток и ЦентралнаСредна Азија.
Муслиманските инженери исто така го измислиле нестабилни шахти и водни турбини, вработени брзини во мелници и вода за подигање на машини и пионер во користењето на браните како извор на водна моќ, што се користи за да се обезбеди дополнителна енергија за воденици и вода за подигање на машини.
Таквиот напредок е можен за многу индустриски задачи кои претходно беа водени од физичката работа во античките времиња да бидат механизирани и управувани од машини наместо во средновековниот исламски свет. Трансферот на овие технологии на средновековна Европа имаше влијание врз Индустриската револуција. Голем број на индустрии беа активни за време на на Арапската земјоделска револуција, производство на стоки вклучувајќи астрономски инструменти, керамика, хемиски, часовници, стакло, трска, пулпа и хартија, парфем, нафта, лекови, јаже, свила, шеќер, текстил и оружје.

Прегледник