Количество супстанција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: честици → честички (2) using AWB
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: честици → честички (2) using AWB)
 
'''Количество супстанца''' — [[физичка величина]] која го карактеризира количеството на еднотипните градбени единки кои се содржат во дадена [[супстанца]]. Како градбени единки се сметаат сите оние честицичестички од кои се состои супстанцата ([[атом]]и, [[Молекула|молекули]], [[јон]]и, [[електрон]]и или било кои други честицичестички). [[Единица мерка]] за количество супстанца во [[SI]] е [[мол]] (mol).
 
Оваа физичка величина се користи за мерење на макроскопски количества супстанца во оние случаи кога за бројниот опис на изучуваните процеси е неопходно да се земе предвид микроскопската градба на супстанците, на пример, во [[хемија]]та, при изучувањето на процесот на [[електролиза]], или во [[термодинамика]]та, при опишувањето на равенката за состојбата на [[Идеален гас|идеалниот гас]].
| '''m''' || [[маса]] || ? g
|-
| '''M''' || [[Моларна маса|моларна маса на супстанцата]] || (A<sub>r</sub> или M<sub>r</sub>) gmol<sup>-1−1</sup>
|-
| '''N''' || [[број на единки]] || ? (нема единица мерка)
|-
| '''L''' || [[Авогадрова константа]] || 6,022•10<sup>23</sup> mol<sup>-1−1</sup>
|-
| '''V<sup>0</sup>''' || [[Волумен|волумен на супстанцата]] при стандардни услови (0 &nbsp;°C, 101325 Pa) || ? dm<sup>3</sup>
|-
| '''V<sub>m</sub>''' || [[Моларен волумен|моларен волумен на супстанцата]] || 22,4 dm<sup>3</sup> mol<sup>-1−1</sup>
|}
<small>'''Забелешка''': '''?''' означува вредност која е во зависност од задачата.</small>

Прегледник