Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Kерамика: Јазична исправка, replaced: Табриз → Тебриз using AWB
с (→‎Филозофија: Стилска исправка, replaced: античка Грција → Стара Грција using AWB)
с (→‎Kерамика: Јазична исправка, replaced: Табриз → Тебриз using AWB)
 
Помеѓу 8ми и 18 век, употребата на глазирани керамики бил доминантен во исламската уметност, обично претпоставувајќи ја формата на елаборатско грнчарството. Тин-проѕирно застаклување беше еден од најраните нови технологии развиени од страна на исламските грнчари. Првите исламски матни глазури може да се најдат како сино-насликана опрема во Басра, кои датираат од околу 8 век.
Друг значаен придонес беше развојот на камен-паста керамика, кои потекнуваат од 9 век Ирак. Други центри за иновативни керамички садови во стариот свет ги вклучуваат Фустат (975-1075), Дамаск (од 1100 до околу 1600) и ТабризТебриз (1470-1550).
 
== Aрхитектура ==

Прегледник