Разлика помеѓу преработките на „Антонио Бандерас“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 90 бајти ,  пред 9 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(дополнување)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Хозе Антонио Домингез Бандера''' ([[10 август]] [[1960]]), познат како '''Антонио Бандерас''', е [[Шпанија|шпански]] филмски глумец, режисер, продуцент и [[пејач]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Покрај глумата, бандерас направил успешна кариера и во индустријата со [[Парфем|парфемипарфем]]и, станувајќи заштитно лице на брендовите ''Puig'' и ''Antonio Banderas Fragnances''.<ref name="Infinity 2016">„Антонио Бандерас“, Infinity, број 1, декември 2016, стр. 56-60.</ref>
 
==Филмска и театарска кариера==
Својата глумачка кариера ја започнал на возраст од 19 години, со серија филмови на [[режисер]]от [[Педро Алмодовар]], а потоа се појавил во холивудските филмови како: ''[[Атентатори (филм)|Атентатори]]'', ''[[Евита (филм)|Евита]]'', ''[[Интервју со вампирот]]'', ''[[Филаделфија (филм)|Филаделфија]]'', ''[[Десперадо (филм)|Десперадо]]'', ''[[Маската на Зоро]]'' и други. Исто така, бандерас настапувал и на [[Бродвеј]], каде играл во [[Мјузикл|мјузиклотмјузикл]]от „Девет“ (''Nine'').<ref>„Антонио Бандерас“, name="Infinity, број 1, декември 2016, стр. 56-60.<"/ref>
 
== Надворешни врски ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бандерас, Антонио}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бандерас, Антонио}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Шпански глумци]]

Прегледник