Разлика помеѓу преработките на „Асен Даскалов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
починал-место= Пловдив|
}}
'''Асен Даскалов''' (1899-1925) — револуционер, член на [[Македонска револуционерна организација|ВМРО]].<ref>Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 80.</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Роден е во градот Радомир, [[Бугарија]]. Завршил педагошко училиште во [[Ќустендил]]. Се зачленил во [[Македонска револуционерна организација|ВМРО]] во 1921 година.
Бил назначен за терорист. Во 1921 година влегол во четата на војводата [[Мито Гузданов]] и [[Борис Тиков]]. Потоа бил назначен за војвода на чета на Организацијата.
На 4 февруари 1923 година се обидел да изврши атентат врз бугарскиот премиер [[Александар Стамболиски]], фрлајќи бомба во Народниот театар во Софија.
На 12 септември 1924 година учествувал во горноџумајските убиства на ВМРО против претставниците на левицата.
 
Бил убиен во воз на пат кон градот Пловдив.

Прегледник