Прејди на содржината

Витомил Зупан: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Витомил Зупан''' ({{роден на|18|јануари|1914}}, {{роден во|Љубљана}} - {{починат на|14|мај|1987}}, {{починат во|Љубљана}}) — [[словенечки]] [[раскажувач]], [[романсиер]], [[драмски автор]] и [[поет]].<ref>[http://zgodovina.si/vitomil-zupan/ zgodovina]</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Неговиот татко бил убиен во [[Првата светска војна]] во 1916 година. Гимназија завршил во [[Љубљана]], а потоа се запишал на Техничкиот факултет во Љубљана. Тој ги заврши градежните студии дури во 1959 година.
Витомил живеел во боемски живот. Многу патувал, работел на англиски брод, како дрвосечач, ски инструктор во [[Босна]], како боксер, бојаџија во [[Франција]] и инсталатор на громобрани<ref>[https://sigledal.org/geslo/Vitomil_Zupan/ Vitomil_Zupan]</ref>.
 
Во неговата родна земја, тој бил поврзан со левичарски студентски организации, а бил и член на соколите. На почетокот на [[Втората светска војна]] се вклучил во ослободителниот фронт на [[Словенија]]. По неговото апсење, Италијанците го испраќаат во логоро во 1942 година, подоцна избега и се придружија на [[партизани]]те<ref>[https://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi882272/ biografija]</ref>.
 
По војната тој бил уредник на културна програма на Радио Љубљана<ref>[https://litteraeslovenicae.si/avtorji/vitomil-zupan/ Vitomil Zupan]</ref>.
 
==Творештво==
* '' Планината без Прометеј '' (1983) {{COBISS | ID = 19120384
=== Романи ===
* '' [[Патување до крајот на пролетта: Сјај во четири бои | Патување до крајот на пролетта]] '' (1972) {{COBISS | ID = 7426305}}
* '' [[Климент (Витомил Зупан) | Климент]] '' (1974) {{COBISS | ID = 8111105}}
* '' [[Менует за гитара : дваесет и пет слики]] '' (1975) {{COBISS | ID = 9003777}}
* '' [[Прогонувачот на самиот себе]] '' (1975) {{COBISS | ID = 9112577}}
* '' Уште мртов '' (1976) {{COBISS | ID = 9823233}}
* '' Духот на човекот '' (1976) {{COBISS | ID = 9804033}}
* '' Игра со опашката на ѓаволот '' (1978) {{COBISS | ID = 10858497
* '' Комедија за човечките ткива '' (1980) {COBISS | ID = 5229313}
* '' [[Левитан]] '' (1982) {{COBISS | ID = 13071873
* '' Планината без Прометеј '' (1983) {{COBISS | ID = 14040065}}
* '' Човек во годишните времиња '' (1987) {{COBISS | ID = 17337345}}
* '' Апокалипсата на секојдневниот живот '' (1988) {COBISS | ID = 1924354
=== Драми ===